Yedi milyar insan içinden tek bir kişi fark yaratabilir mi? Hükümet raporlarına ve uluslararası konferanslara duyulan hiddete rağmen, iklim değişikliği özünde bir kişisel tüketim sorunu. İsviçreli bilim insanlarının açıklamasına göre bireysel güç tüketimimiz yılda 2.000 watt ile sınırlı kalabilirse etkileri sınırlayabiliriz. Ortalama bir Amerikalının yıllık tüketimi 12.000, Bangladeşli birisininse 300 watt. Naomi Klein İşte Bu Her Şeyi Değiştirir adlı kitabında batının tüketimini bilinçli bir şekilde azaltması gerektiğini söylüyor. Daha az seyahat etmek gibi hayat tarzı seçimleri ve daha iyi düzenleme ve teknolojiler sayıların düşmesine yardımcı olacaktır.

Minik Ev Ayak İzi

1973 yılından beri ortalama bir Amerikan evi yüzde 60 büyüyerek 247 metre kare oldu. Daha sıcak bir dünya bunun aksi bir akımı destekleyebilir. Jay Shafer, Kaliforniya’da minik evlerde yaşamayı başlatan kişi, 8.9 metre karelik bir alanda bir yaşam yarattı ve başkalarına minik evler inşa etme konusunda yardım etti. New York ve San Fransisco’daki müteahhitler bu evlerin şehir versiyonu olan mikro-daireleri yarattı.

Verimli Yaşam

Yaşam alanınızı ufaltmak demek, yaşamınızı ufaltmak anlamına gelmiyor. Uzmanlara göre, küçülmeye gitmek hem psikolojik, hem finansal kazanımlar sağlayabilir. İlk başta dağınıklıktan kurtulmakla başlayabilirsiniz. Bu sayede fatura giderleriniz düşer, temizleyecek alanınız azalır ve dışarda daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

  • Ev aletlerinin su ve enerji verimliliğini arttırdıkları için, gelecekteki evlerin en önemli özelliği akıllı olmaları olabilir.
  • Hali hazırda varolan elektrik, su ve doğalgaz bağlantıları sayesinde, mikro yaşam alanları en iyi şehirlerde işliyor.
  • Verimlilik yaşam giderlerini azaltıyor. Ama sıra dışı ev tasarımları arsa ve izin konularında zorluk çıkarabilir.

Ulaşım

En temiz ulaşım yöntemini kullanmak istiyorsanız en iyi seçeneğiniz yürümek ve bisiklete binmek. Yediğiniz yemeğin ve bisikletin üretimi için yaratılan sera gazları dışında başka bir salımınız olmuyor. Bunların dışındaki yöntemler oldukça karmaşık. Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nın yaptığı açıklamaya göre, otobüsler arabalara nazaran yolcu-km bazında daha fazla enerji harcıyor. Uzun mesafeler için uçmayı tercih etmelisiniz.

Dünyada kullanılan araçlar fosil yakıttan elektriğe geçtikçe hesaplar da değişecek. UC Davis Ulaşım Çalışmaları Enstitüsü Başkanı Dan Sperling’e göre, “2035 yılında çok az sayıda geleneksel kurşunsuz ve dizel benzinle çalışan araba satışı olacak”. Küresel toplu şehirleşme eğilimleri altyapı planlamasını kolaylaştırıyor. Aynı zamanda insanların A noktasından B noktasına gitmek için tren, bisiklet veya yürümeyi tercih etme olasılıklarını arttırıyor.